Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Palach nebol terorista, dnes by ale skončil na psychiatrii (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Neviem, koľko ste mal rokov,

Neviem, koľko ste mal rokov, keď sa to stalo. No ja, ako 12 ročný, musím priznať, že tá atmosféra s vojskami nahnanými do našej krajiny, bola tak desivá, že Palach vôbec nebol sám. Boli sme s ním všetci. Pohreb s masovou účasťou, nemal len tak niekto. Tú fakľu, čo zapálil, nezahasil nikto. Smrť za spravodlivosť, je vždy mučenícka. Polemizovať, či bol členom alebo či bol chorý, je už nezmysel. Určite bol svetielkom nádeje, že to len tak, nenecháme. Češi sú v tomto vzdorovito vytrvalí, ako pri Husovi. Ich srdce je po takých udalostiach veľké, ako ten balvan na mieste popravy Jana Husa alebo zvráskavené plameňmi, ako na hrobe Jana Palacha v podaní Olbrama Zoubka. Verím, že čosi z tej vzdorovitosti, sme sa od bratov Čechov naučili, a dotiahneme v týchto voľbách, aj "náš boj s jedným hlasom od každého slušného občana", za slušný život na Slovensku, proti súčasnej skorumpovanej štátnej mafii.
 

Čokoľvek...

čo pomôže pochopiť Palachove pohnútky pre jeho zúfalý čin, je pre mňa podstatné. A nevrav, že to nie tak aj u teba. Je to tak u každého. Zvlášť ak má byť akýmsi ideologickým vzorom pre nás.
 
Hodnoť

Ideologický vzor?

Ideologický vzor? To hádam preháňaš. To je zúfalý čin, čo spáchal Palach. Ten balvan, vedia vytvoriť uzurpátori, okupanti a podobné stavy. Hádam sa dá porovnať z praktického života, ako keď žena povie mužovi, čo jej postavil dom, zasadil strom, urobil syna a dcéru, že sa s ním chce rozviesť, lebo sa o neho, ani o nikoho už nechce starať. Len chlap to vie, ako je byť vtedy zúfalý. Žena je ako mačka, tá má sedem životov a ešte aj rozdáva. No, ale už končím! To už by bolo na knihu.
 

rozumiem, Frenkis...

Je to taká trojka. Palach, Kubišová a Havel, ktorých nám demokrati odporúčajú a odporúčali ako piliere ich idei. Nepreháňam.
 

Sleduj,

na Tvojom článku, diskutujeme len my dvaja. Prečo sa mi snažíš nahovoriť, že je tu akási trojka? Demokrati odporúčajú? Ty nie si demokrat? Tá posledná otázka je totiž veľmi hlúpa, ale slúži na ilustráciu slova demokrati. To je také nálepkovanie a strojenie sa, lacné pohadzovanie jazykom a pojmom. Dobre, svet môže mať demokraciu alebo diktatúru. Vraj, čosi medzi tým, je pojem komunistický demokratický centralizmus. Keď komunista rozhodol a bolo mu vykričané, že zle rozhodol, bránil sa, že to bolo kolektívne rozhodovanie!! Už ho nezaujímalo, že to bol jeho konkrétny návrh! A vrátim sa k tej "Tvojej" trojke. Palacha sme rozobrali. Kubišová je pojem a boli milé, ked v trojke, ešte s Vondráčkovou a Janžurovou, boli podporiť komunistu Dubčeka, ktorý sa vedel usmievať a skákal hlavičky, zrejme od radosti z vody a na spomienku, na detstvo. Všetci do radu zaujali a stali sa populárni. Popularitu, nepopulárni komunisti neodpúšťali, lebo závideli. Havel je už jednoznačne svetový pojem. Je to iná kategória, ako všetci spomenutí. Havel ma zaujal, keď dal v Činohernom divadle, po správe, že komunisti to vzdali, slovo Dubčekovi. Ten začal, ako obvykle nepripravený habkať, že sa musí poradiť so súdruhmi. Čo ďalej. Havel si zobral slovo a vyhlásil, ideme do práce! Nuž a čo sa deje? Ak chceme vyžiť, musíme pracovať alebo založíme cirkev. V tom druhom prípade, musíme však zaujať a strhnúť masy, poplatky, nesmú byť vysoké, aby ste udržali členskú základňu. Lebo viete, boh neexistuje, ale všetci potrebujeme zúfalo veriť, že Je.
 


Najčítanejšie


 1. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 1 483
 2. Mišo Šesták: Keď si sovietsky vojak nesmie vypiť 1 383
 3. Miroslav Ferkl: Vysnívaný dom Igora Matoviča. 940
 4. Michael Achberger: Kedy by ste mali jesť posledné jedlo dňa, aby ste zbytočne nepriberali? 695
 5. Martin Plesch: Ktorých žiakov treba vrátiť do škôl? 669
 6. Július Kovács: Kotlebovci sa vyhražali Matovičovi smrťou, pred jeho dom doniesli truhlu a vence 566
 7. Soňa Fröhlichová: Švajčiari zavádzali opatrenia opäť medzi poslednými a uvoľňujú medzi prvými 536
 8. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Vianočný večierok, na ktorý nikdy nezabudnem 488
 9. Tomáš Jacko: 10 tajných trikov mediálnej manipulácie (1. časť) 418
 10. Roman Vavro: „Čo je to s televíziou? Konečne mi funguje rádio...“ 403

Rebríčky článkov


 1. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ
 2. Július Kovács: Dr.Bukovský zľahčuje covid a zarába na tom mesačne okolo 5000 eur, pomôžte mi ho odstáviť
 3. Vladimír Bohm: Prečo deti nechcú chodiť do školy a pohŕdajú učiteľmi?
 4. Katarína Adamusová: Hranice vo vzťahoch z pohľadu efektivity
 5. Jozef Legény: Revúca, ako ďalej so správou bytov?
 6. Jaroslav Polaček: NEČAKÁM POTLESK, ALE ZACHRÁNILI SME VODU PRE CELÉ VÝCHODNÉ SLOVENSKO
 7. Eva Rohrman Madová: Cestovať či necestovať ?
 8. Jakub Tinak: Môj dvojmesačný pracovný pobyt v Brne.
 9. Ján Pancák: Fejkové profily nitrianskych vrahov.
 10. Peter Biščo: Urobila som to, čo som ani neurobila - nepamätám sa.


Už ste čítali?